O mně

Jsem máma dvou malých dětí, co se rozhodla věnovat své vášni z dětství, kterou je láska k sci-fi a fantasy v podobě tvorby žánrově laděných kostýmů.

Vytvářím pro vás návody, podle kterých si můžete vyrobit vlastní kostým nebo se jimi inspirovat k vlastní tvorbě.

fairy, fantasy, haunted-3610271.jpg

Jsem snílek s hlavou v oblacích, ale žiji v době, kdy je vše možné

Proces samotného vytváření jednotlivých částí kostýmů je pro mě obrovskou vášní, každý drobný detail si užívám a nemohu se dočkat konečného výsledku, ve kterém se stávám postavou fascinujícího světa monster, čarodějů, elfů, trpaslíků, gnómů …zaklínačů… a mnohem víc.

Hlas srdce

Zkoušeli jste někdy zastavit proud logických argumentů ve své hlavě a místo toho následovat hlas svého srdce? Já to udělala a zcela tomu hlasu propadla. Ten hlas mě dovedl k rozhodnutí se věnovat tvorbě návodů k celým kostýmům, včetně jejich doplňků.Již od svého dětství s četbou prvních pohádek, jsem toužila být součástí imaginárních světů. S věkem jsem se svého snu nevzdala, jen ho na čas upozadila.

Zpočátku bylo pár zádrhelů

Než jsem se rozhodla vytvořit si kostým, jezdila jsem na tematicky laděné akce oděna velmi improvizovaně. S historií či imaginárním světem to mělo máloco společného a cítila jsem mezi úžasně nastrojenými nadšenci, že tam vůbec nezapadám.

Sekla jsem se i při koupi kostýmu, kdy jsem narychlo objednala pro celou rodinu za nemalé peníze „náhražky“ a s hrůzou hleděla na to, co přišlo. Když už jsem si s obtížemi nějaký kostým dohledala a objednala, z balíku na mě vykoukly hrůzy v podobě levného syntetického materiálu a odfláknutého strojového šití.

Jednoho dne jsem si uvědomila, že pokud chci kostým dle mých představ, musím si ho vyrobit sama.

Krom poměrně zdlouhavého výběru samotné postavy, kdy je třeba zohlednit alespoň částečnou podobnost se zvolenou postavou – například pohlaví, (ale ani to není pro kreativní mysl překážka), jsem se vrhla do výběru ideálního materiálu. Čekalo mě několik omylů v podobě na první pohled úžasné látky, ale po rozbalení balíku přišlo zjištění, že tak úžasná ve skutečnosti není, jak se tvářila na fotce e-shopu.

Těžkostí bylo na začátku hodně.

Nejtěžší pro mne ale bylo najít informace. Trávila jsem hodiny hledáním postupů a často otráveně hledání přerušila s tím, že nacházím jen útržkovité informace nebo jen strohé návody co a jak udělat. Narážela na lidské tajnůstkaření, kdy jsem třeba našla zajímavý střih, ale nikdo se o něj nechtěl podělit, natož pak o postup.

Koupila jsem si několik knih a časopisů, abych se mohla odněkud odrazit, ale i ty mě jako začátečníkovi daly pouze základní informace o střizích a doporučených materiálech a z odborných časopisů jsem pocítila frustraci, protože jsem těm technologickým postupům zkrátka nerozuměla.

Často mě přepadal pocit zoufalství, když jsem si uvědomila, že se týden nehnu a nedělám nic jiného, než studuji poznatky o jednoduchém úkonu. Vystudovala jsem sice textilní výtvarnictví, ale zaměřením na pletařskou tvorbu.  Když jsem se rozhodla vyrobit si celý kostým sama, znamenalo to také, že se  musím naučit spoustu technik, které jsem neznala.

Nezbývalo mi nic jiného, než to zkusit metodou „pokus – omyl“ a učení se z vlastních chyb.  Prostě to zkoušet. Nikdy není jen „jediný“ způsob, jak něco vytvořit. Díky svému nadšení ze samotné tvorby, jsem si našla svůj styl.

Kdy jsem se rozhodla pro tvorbu?

Jednoho horkého letního dne, přesněji dne 3.9.2021. Vyrazili  jsme s rodinou na tematickou akci inspirovanou středověkem a světem RPG videohry Zaklínač s názvem Novigrad: Hříšní lidé, vytvořenou nadšenými lidmi z Blaviconu.

Bylo to jako vstoupit do jiného světa, ze kterého nechcete nikdy odejít.

Po této dvoudenní události jsem se nemohla dočkat, až budu moct jet na další. Tentokrát jsem ale zatoužila po vlastnoručně vytvořeném kostýmu. V hlavě mi vyrostl nápad, nepopsatelný pocit nadšení z toho, že se ve mně probudilo něco, co tak dlouho spalo uvnitř mě, z dob mého dětství, když jsem se zúčastnila svého prvního maškarního bálu.

A tak jsem započala tuto úžasnou cestu výroby vlastního kostýmu.

Jistěže jsem měla možnost si ho koupit odněkud z ciziny (u nás jsem nic nenašla), ale to by prostě nebylo ono. Také jsem mohla využít něčí zakázkovou výrobu, ale co si budeme povídat, cena za kvalitně vyrobený kostým je poněkud vyšší. Navíc by mě to připravilo o pocit podílet se na tvorbě a já se těšila jak malé dítě, až začnu sama tvořit.

Samotný proces tvorby mě naplňoval nadšením.

Další argument, proč si vyrobit vlastní kostým, je účast v cosplay soutěži. Jedním z požadavků pro úspěch je totiž alespoň částečně vlastní výroba. Nemusí to být přece dokonalé, ale je to vlastnoručně vytvořené a hlavně s láskou.

Dnes mohu a chci své poznatky předat dál, aby už nikdo nemusel zdlouhavě či obtížně hledat informace tak, jako já. A aby se nebál to zkusit i úplný začátečník, protože tak jsem si zpočátku připadala taky.

Z každé nové části kostýmu, na které zrovna pracuji, se vždy něco přiučím a o tyto své momenty se chci s vámi podělit. Našla jsem svým vlastním tvořením sama sebe a obrovské nadšení vytvářet další kostýmy – mužské, dámské i dětské.  Má hlava je jich plná…

Chcete vidět, jak co dělám? ♥

Translate »