Návod na jednoduché lněné kalhoty

Sháníte kalhoty na Larp, Cosplay nebo historickou akci? Chcete si je sami vyrobit pokud možno rychle a jednoduše? Pak je tento návod přesně pro vás.

Chtěla jsem vyzkoušet nějakou jednoduchou funkční variantu, nakonec tak rychlá a jednoduchá nebyla. Nejen proto, že jsem zvolila šití ručně, ale také kvůli chybnému měření, na což budu v textu ještě upozorňovat, abyste nedocílili stejných přešlapů jako já, které byste třeba ani sami neudělali, ale teď už budete vědět, že jde zkazit i tak jednoduchý střih, jako tento. Vlastně ani ne tak zkazit, jako spíš nedomyslet.

Použitý materiál a cena

Použila jsem 100% len o gramáži 230g/m² a šířce 140 cm a spotřebovala jsem na tyto kaťata 1,5 m.  Dále bavlněnou šňůrku o tloušťce 8 mm a délce 1,5 m na stažení v pase a lněnou nit, kterou jsem celé kalhoty ručně šila zadním stehem.

Cena za látku 420 Kč
Cena za šňůrku 45 Kč
Cena za lněnou nit 25 Kč.
Dohromady mě jen materiál (bez započítaného poštovného) vyšel na 490 Kč.

Co je potřeba změřit?

Pro vytvoření jednoduchého střihu je potřeba znát celkovou délku kalhot (CDK), obvod sedu (OS) a rozkrok.

CDK naměříte tak, že si určíte místo, kde chcete kalhoty nosit, obvykle se používá místo v pase, ale každý nosíme kalhoty v jiné výšce, takže je na vás, kde je to pro vás pohodlné. Od tohoto místa si změříte (nejspíš s něčí pomocí) délku ke kotníku. Pokud nemáte nikoho k ruce, můžete si změřit délku svých oblíbených kalhot. Tento rozměr bude CDK. 

OS se měří přes nejvystouplejší místo na zadku, tam kde jste nejširší.

Dále je třeba znát zadní a přední oblouk – lajcky či hovorově „rozkrok“. Měří se v sedě na pevné podložce s nohama u sebe, například na židli, opět platí od místa, kde budete kalhoty nosit (například v pase) až po podložku, na které sedíte uprostřed těla.

Přední oblouk se měří zepředu (přes rozkrok) a zadní oblouk se měří  zezadu (přes půlky). Pro názornost se můžete podívat na obrázek. Přední i zadní oblouk na sebe navazují, není mezi nimi mezera!

Mě jako model posloužil můj muž a tak jsem střih přizpůsobovala jeho rozměrům. 

Vytvoření střihu – příprava látky

Kreslení samostatného střihu na střihový papír mi přišlo vzhledem k jednoduchosti zbytečné, a tak jsem naměřené hodnoty značila přímo na látku. Pokud budete postupovat stejně jako já, tak nezapomeňte na přídavky na švy, což znamená, že je potřeba přidat k naměřeným hodnotám několik centimetrů a níže vám popíšu kde a kolik. 

Jako jednoznačně nejdůležitější úkon při tvorbě jednoduchých kalhot z nohavic považuji dobře změřit proporce!

K celkové délce kalhot jsem přidala 3 cm k hornímu okraji a 3 cm k dolnímu okraji z toho důvodu, že jsem okraj dvakrát zakládala dovnitř. Len se totiž hodně třepí a je nutné mu zabránit v párání, což jde nejlépe dvojitým přeložením, jak to vypadá, můžete vidět na další fotce.

K šířce nohavic, tedy k obvodu sedu jsem přidala 2 cm. Pro lepší představu vám to popíšu na mnou naměřených rozměrech.

CDK manžela 110 cm + 6 cm = 116 cm, OS 110 cm, protože mám ale 2 nohavice, tak dělím 2 a ke každé nohavici přidávám 2 cm do šířky + 3 cm jsem přidala na volnost, protože len nepruží, tedy každá nohavice má ve výsledku 60 cm na šířku. Z naměřeného rozměru rozkroku jsem vytvořila klín varianty B a přidala opět něco na švy kolem celého klínu 70 + 3 =73

Musím zde opětovně podotknout důležitost řádného měření. Můj muž má například kulatější zadek a tak jsem potřebovala důkladně změřit zadní oblouk ;P. Tím, jak je střih tvořený ze dvou nohavic a ne z předního a zadního dílu, jak bývá zvykem u složitějších střihů, tak je tam nerovnost mezi přední a zadní částí a dost záleží na tvaru pozadí.

No a jelikož len nepruží, tak když uděláte střih malý, jedinou záchranou jsou další klíny, což můžete vidět například u mé tuniky, kde jsem si musela přidat podobný klín do podpaží, jelikož jsem si střihla malé rukávy (a ne jednou). Článek o výrobě tuniky ještě nemám publikovaný, ale je v pořadníku ;).

Nyní k samotným možnostem ušití jednoduchých kalhot.

Varianty kalhot

Pro začátek se můžete podívat na 4 varianty jednoduchých kalhot, které jsem označila písmeny A,B,C a D.

Varianta A je jednoznačně nejjednodušší, protože je pouze ze dvou kusů, nicméně ji zrovna nedoporučuji. Tu jsem si bohužel nevyfotila, budiž mi ponaučení pro příště, ale vyzkoušela jsem ji také. Nicméně střih neseděl, kdyby to byly kalhoty dámské, asi by to tolik nevadilo jako u muže, který má vepředu no.. Prostě tam má něco, co žena ne :D. Kalhoty by museli být v případě takovéhoto střihu o dost volnější kvůli prostoru a následné pohyblivosti, což by znamenalo přidat více látky na šířku.

Rozhodla jsem se tedy kalhoty předělat do varianty B. Tu můžete vidět na následující fotce, nicméně použitý klín způsobil nechtěné rozšíření v pase, nedovoloval manželovi udělat dřep a moje představa lněných kalhot byla ta, že budou plně funkční a pohodlné, což tento úzký klín nesplňoval. Chtělo to jiný klín, tak jsem se nakonec pustila do varianty C.


Varianta C s kosočtvercovým klínem. Klín který se všije mezi nohavice tak, jak můžete vidět na kresleném obrázku. Ve výsledku vytvoří vepředu i vzadu trojúhelník. Tento způsob ale opět manželovi neseděl. Vepředu mu to udělalo obří kapsu a vzadu mu zas kus chyběl, takže mu lezla pokladnička 🪙. Navíc měl příliš dlouhé nohavice, proto jsem klín posadila níž a celkově ho posunula.

Takže jsem opět vytáhla krejčovský metr a tentokrát si změřila, kolik mu vzadu chybí k tomu, aby mu nečouhalo pozadí a vepředu z té kapsy ubrala, čímž se to krásně vykompenzovalo a srovnalo. Vznikla finální varianta D.  Níže jsem se to pokusila graficky znázornit. Klín na obrázcích vypadá jinak zepředu i zezadu, ale je to jen posunutím a přehnutím. Tvar klínu jsem oproti variantě C nijak neupravovala.




Variantu D můžete vidět na výsledných fotografiích na postavě a nutno podotknout, že v nich jde udělat dřep a díky tvaru klínu nikde nepnou ani netáhnou, lze se v nich aktivně hýbat. 

Kdo chcete vědět detailnější postup, čtěte dále.




Stříhání

Když máte naměřeno včetně přídavků na švy, jde se stříhat. Na nohavice jsem z celkového 1,5 m spotřebovala 120 cm látky a zbylo mi 30 cm, které jsem použila jako šířku klínu. Na výšku klínu jsem použila rozměr zadního a předního oblouku.

Šití varianty A

Na delších čtyřech stranách nohavic se odměří polovina rozměru rozkroku a po toto místo se nohavice k sobě sešijí dohromady. Pokud ale chcete mít otvor na protažení šňůrky , od vrchního okraje první 3 cm nesešívejte. Následně se výtvor otočí vzniklými švy naproti sobě. Vzniknou nohavice, které se sešijí každá zvlášť. Vznikne vnitřní šev kalhot.

Spodní okraje nohavic osobně zakládám dvakrát do rubu (strana, kde je vidět šití) a prošiji. To samé udělám nahoře, ale nejprve si vršek, kde mám ty 3 cm nesešité zahnu dovnitř, prošiju a pak teprve dvakrát zakládám horní okraj kalhot a sešiju. vznikne tunýlek na průvlek šňůrky.

Zmíněný tunýlek jde udělat i tak, že látku rovnou dvakrát zahnete a poté si nůžkami vytvoříte dírky pro průvlek šňůrky. Já však tento způsob neupřednostňuji, vzhledově i prakticky mi vyhovuje výše uvedený postup.

Pomocí spínacího špendlíku se provleče šňůrka, celý výrobek se otočí do lícní strany (ta hezčí strana) a je hotovo.

Šití varianty B a C

Pokud zvolíte obdélníkový klín nebo kosočtvercový je to jedno, můžete prakticky postupovat stejně jako u varianty A, jenom se mezi nohavice vloží klín přeložený na půl a postup šití je zcela totožný. U varianty C platí, že špička klínu směřuje nahoru, stačí se podívat na obrázek se střihem.

Šití varianty D

K variantě D jsem došla tak, že varianta C neseděla dobře, nejspíš proto, že jsem neměla dostatečně velký klín a taky se mi špatně odhadovalo, zda se v kalhotách bude dát hýbat. Proto je tento postup spíše individuální.

Ale jde tomu trochu předejít tak, že budete mít změřený zvlášť přední a zadní oblouk. Pokud máte tyto dvě hodnoty stejné, tak to máte jednodušší a třeba ani nebudete muset dělat tuto variantu a bude vám sedět varianta C. Pokud máte přední a zadní oblouk odlišný, pravděpodobně bude vepředu míň a vzadu víc.

U střihového obrázku varianty C výše jsem zmínila, že to nesedělo proto, že vepředu byla kapsa, vzadu pokladnička a dole dlouhé nohavice. Tak jsem si změřila přesah nohavic dole a věděla jsem, že o tento rozměr mohu nahoře kalhoty snížit. Tedy jsem  ten přesah jednoduše přidala nahoru k pasu.

Tedy vycházím z mých naměřených hodnot, dole mám přesah cca 13 cm, tak ho přidám nahoru do zadní části, kde mi kus chyběl pod 3 cm, které nechávám na založení a tunýlek a v přední časti šiju 7 cm (kvůli vzniklé kapse, kterou chci eliminovat). Když mám obě strany sešité, teprve teď vkládám klín mezi nohavice, který konečně udělal prostor pro pohodlný pohyb. Po všitém klínu už je postup stejný, jako u předchozích variant.

Tip na závěr

Pokud máte více času a chcete si se střihem pohrát, tak si jej můžete upravit například tak, že si zúžíte nohavice. V tomto případě věnujte při měření pozornost také obvodu stehen, lýtek doporučuji i pro jistotu kolen a kotníků a výšce nohy od chodidla po koleno. Od této výšky si nohavici rovnoměrně zužte, ale určitě nechte něco na volnost, ať se v tom dá hýbat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »