Jak vytvořit elfí uši?

Moje první postava, kterou jsem se rozhodla ztvárnit je elfka Vernossiel ze hry Zaklínač 3, divoký hon.  Abych se co nejvíce podobala elfí rase, potřebovala jsem mít pochopitelně elfí uši.

Možností, jak jich docílit, bude jistě více, já zprvu sáhla po nejjednodušší variantě a to takové, že jsem si je koupila. Nabídka trhu je v tomto ohledu široká, já natrefila na uši z gumy, které se zavěsí za vlastní ucho. Aby toto falešné ucho drželo, je třeba jen přilepit, k tomu jsem použila lepidlo značky Mastix a rovnou si k němu přikoupila i stejnojmenný odstraňovač lepidla. Jak vypadá nasazené, se můžete podívat níže na fotografiích. 



Nadšeně jsem si zkusila své nové uši a k tomu namalovala makeupové tetování, typické pro mou postavu ztvárňované elfky. Při prohlížení fotek jsem ale došla k názoru, že to není ono. Nejen odstínem, který mi nesedl, ale především samotným vzhledem. Pořád je vidět, že to není moje ucho, ale jen náhražka, co překrývá to mé. No a já chtěla takové, co vypadá více realističtěji.

Jedné bezesné noci, kdy ke mě nepřicházelo spaní a mozek neustále řešil problematiku elfích uší, jsem se namísto tupého zírání do stropu rozhodla pátrat napříč internetem a vyřešit problém, jež mi nedal spát. Někdy v brzkých ranních hodinách jsem objevila latex. Ne ten, co se dá běžně koupit v drogerii, ale takový, který je určen pro tvorbu masek. Pro mne, touto látkou dosud nepolíbená doslova smradlavý poklad

latex

Kromě výše zmíněné nevýhody, že nejde o zrovna voňavou  záležitost, má i další drobná negativa, ale troufám si tvrdit, že pozitiva je převyšují. Například poměrně dlouho schne a může být dráždivý. Tento, který používám já, ve své tekuté podobě není vhodný ke styku s kůží.

Nyní k samotnému postupu, jak jsem si vyrobila své elfí uši.

Postup

Nejprve je potřeba si ujasnit, jak bude elfí ucho vypadat, tedy jeho velikost a tvar.

Velikost je individuální a odvíjí se od velikosti vlastního ucha. Jak si ale změřit své vlastní ucho? Použila jsem k tomu kus papíru, do kterého jsem vystřihla oblouček a vložila za ucho. Pak jsem si vzala fix, přitiskla papír k uchu (ne ucho k papíru) a obkreslila si vršek ucha. K vzniklému obloučku jsem si pak nakreslila tzv. elfí špičku, čímž jsem mu zároveň udala tvar.

Teď vás nejspíš někoho napadlo, proč nepoužít již koupené gumové uši jako předlohu pro ty latexové, že? Ano, i mě to napadlo, jenže latex na gumě bohužel nedrží, takže jsem musela vymyslet jiný způsob, jak si vytvořit formu. 

Vplížila jsem se dětem do pokojíčku a půjčila si plastelínu. Zjistila jsem, že latex na plastelíně mimořádně dobře drží a po zaschnutí se jednoduše odstraní, takže zcela ideální materiál jak pro tvarování, tak pro práci s latexem.

Z plastelíny jsem si vyrobila tu elfí špičku velikostně podle nakresleného tvaru a tloušťce přibližně půl až jeden centimetr. Po několika pokusech jsem zjistila ,že je lepší udělat plastelínové ucho spíše užší, protože pak lépe drží na uchu.

Když jsem byla spokojena s tvarem, přišel na řadu latex. Štětcem jsem na plastelínu nanesla několik vrstev latexu. Čím více vrstev latexu, tím déle schne ,toto mé ucho schlo přibližně půl dne.


Po zaschnutí jsem z latexového ucha vydlabala plastelínu a zbytky umyla pod vodou. Ta teď latexu nevadí. Hotovou elfí špičku jsem vyzkoušela na ucho a označila si fixem, kde je potřeba upravit. Na následujících fotkách můžete vidět špičku před a po úpravách.


Když jsem byla spokojená s výsledným tvarem, vzala jsem make-upové tělové barvy a dobarvila si odstín k barvě mých uší.

Poslední fází, která jde jistě udělat i před barvením, je lepení, ale dělat si to sám sobě moc dobře nejde, takže doporučuji nejdříve namalovat a potom až přilepit. K nalepení lze opět využít lepidlo Mastix, ale jde to i latexem. Nicméně opět připomínám, že to není určené na kůži a může ji tedy podráždit. Na druhou stranu lze latexem zahladit nedostatky, aby nebyl vidět tolik ten přechod.

Níže můžete vidět hotový výsledek. Latexové uši jsou lehounké a já po chvilce zapomněla, že je vůbec na uších mám, pokud si k nim ovšem nepřilepíte i vlasy 😀 

 

Na závěr ještě přidám osobní tipy k tekutému latexu

  • kvůli silnému zápachu použijte roušku a místnost, kde s ním pracujete dobře větrejte, pracujte s ním rychle a ne moc dlouho
  • nesnese se s vodou, dělá cucky, takže vždy použijte suchý štětec
  • při skladování hotového latexového výrobku si dejte pozor, aby se ho nic nedotýkalo. Pokud by byl například zatížen, po nějaké době se k sobě nevratně slepí a zdeformuje, čímž dojde k jeho znehodnocení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »