Jak na dočasné tetování

„Když jsem se rozhodla vytvořit si dočasné tetování, nejvíc mě zajímalo, jaká bude jeho odolnost.“

Na mé cestě k vlastnímu kostýmu jsem došla do bodu doladění vizáže obličeje. V mém případě šlo o kostým Vernossiel, elfky ze hry ZAKLÍNAČ 3, Divoký Hon. Konkrétně jsem si potřebovala vyrobit elfí uši a tetování.  Článek o tom, jak si vytvořit elfí uši si můžete přečíst zde.

Krom permanentního tetování, do kterého se asi většině lidí nebude chtít jít (ale mě by se taková kérka moc líbila, viz. mé úvodní foto), jsou i jiné možnosti. Já vám jich zde několik uvedu, některé odzkouším a pak porovnám jejich výhody a nevýhody.

Možnosti tetování

První možnosti dočasného tetování, které zde uvedu a na které jsem během svého pátrání narazila na internetu, bývají používány především profi tatéry před realizací permanentního tetování.

Jedná se o přenosový papír, který obvykle funguje tak, že si předlohu vytisknete v termotiskárně. A dále trojvrstvý obtiskovací papír, na který se maluje ručně. K přenosovým (obtiskovacím) papírům musíte použít i roztok pro přenos motivu. Tyto varianty jsem prozatím nevyzkoušela, ale myslím že jde o zajímavou variantu, protože škála výrobců s různými vlastnostmi přenosových papírů je velká a někteří výrobci uvádějí výdrž tetování až sedm dní.

Další možností je tetování hennou a jaguou. Tyto dvě možnosti nemám osobně vyzkoušené, ale vyzpovídala jsem o nich svou kamarádku, která mi poskytla podrobný popis a fotografie, které mám svolení zveřejnit.

Další varianta lze praktikovat ihned za použití věcí, co lze docela běžně najít doma. Jedná se o tužku na oči nebo tekuté oční linky a dále třeba gelový fix. Na zafixování obrázků je třeba pudr a lak na vlasy. Já vyzkoušela konkrétně tužku na oči a gelový fix.

Poslední variantu, kterou zde uvedu a kterou jsem vyzkoušela, je černá make-upová barva značky Aqua Easy Cup MakeUp. Obdobně by měly fungovat i produkty, které jsem při prohledávání webu dále našla, jako jsou „tetovací pero, tetovací fix či tetovací liner

Pokud volíte složitější tetování, je dobré si vyrobit šablonu nebo si obrázek předkreslit či obtisknout. Jako šablona postačí kousek papíru, kam si nakreslíte požadovaný obrázek. Ten vystřihnete manikúrními nůžkami nebo vyříznete skalpelem například na řezací podložce.

Jdeme na to

Henna

1651131414515

Jená se o přírodní produkt vyrobený z rostliny Henovník bílý, ze kterého se vyrábí odstíny červené, hnědé nebo přírodní. Sehnat se dá i černá, ale v té už je chemie. Při malování se nedotýká kůže, ale jakoby se barva pokládá seshora a následně se nechá zaschnout. Má kašovitou (jako pasta) konzistenci. Po zaschnutí barvy je třeba místo přelepit ochrannou náplastí (např. hypafix či omnifix) a nechat působit několik hodin, ideálně přes noc. Po uplynutí doby se henna odrolí, možno si pomoci trochou oleje, ale rozhodně ne vodou! Nejtmavší obrázek je zhruba třetí den, nicméně barva je sytá už od začátku. Také záleží na zvoleném  místě, na ploskách nohou a dlaních je je nejtmavší.

Jagua

Jedná se o gel vytvořený ze šťávy z plodů stromu Genipa Americana, takže její použití je krásně přírodní. 

Podobně jako henna vydrží na kůži kolem 2 týdnů. Její odstín je závislý na tom, jak dlouho se nechá vrstva barvy na kůži (čím déle, tím je tmavší). Barva se nechává na kůži až 8 hodin (nebo přes noc), záleží na požadovaném odstínu a je dobré si to nejprve odzkoušet.

1651131414541
1651131414579

Narozdíl od henny svou sytost nemá hned, ale postupně tmavne, Lucka udává, že nejsytější je až čtvrtý den. Zpočátku je velmi světlá až nevýrazná.

Nanáší se kornoutkem nebo plastovou lahvičkou s aplikátorem, při malování se dotýká kůže a má gelovou konzistenci. Jagua se nechává důkladně zaschnout a schne déle než henna.  Po nanesení barvy se přelepí transparentní náplastí např. hypafix transparent (právě kvůli odlišné konzistenci se používá jiná náplast). 

MakeUpová barva

Na makeUpovou barvu jsem použila malý štěteček smočený ve trošce vody a obrázek namalovala od ruky. Nechala chvilku zaschnout a bylo hotovo.

Po zaschnutí se barva nestírá, což je efekt, kterého chceme u dočasného tetování docílit.

Tužka na oči a gelový fix

Podle šablony jsem si tužkou na oči nechala namalovat na pravou ruku (od manžela) požadovaný obrázek. Poté jsem ho zaprášila ve větší vrstvě pudrem a následně rovnoměrně zastříkala lakem na vlasy. Toť vše. Stejný postup platí i pro verzi s gelovou fixou.

Varianty s tužkou na oči, gelovým fixem a makeUp barvou jsem vyzkoušela ve stejný čas, abych mohla udělat porovnání výsledného vzhledu. Na fotografiích si sami můžete zhodnotit, co se vám zdá líbivější. Mimo samotný vzhled jsem se zaměřila na výdrž, otěrnost a způsob odstraňování tetování. 

Jak můžete vidět, nejostřejší okraje se mi podařilo docílit u gelového fixu.

Závěrem porovnám výhody a nevýhody:

Henna

Výhoda je, že pokud někam nechtíc ukápne, barva se setře a nezanechá flek.  Jedná se o přirodní produkt, takže žádná chemie, vydrží až 14 dní.

Nevýhodu vidím v použití černé barvy, která není přírodní a může způsobit alergickou reakci.

Jagua

Výhodu jaguy vidím v jejím modrošedém až černém zbarvení, které připomíná permanentní tetování. Je to přírodní produkt, který má velmi malé riziko alergické reakce, nicméně se jedná o cizokrajnou rostlinu a tedy je nutné s tímto malým rizikem počítat.

Nevýhodou je, že pokud při malování někam ukápne, je velká šance, že i když kapku ihned setřete, bude tam později flek. Přelepení obrázku je nutné obzvlášť v noci, protože se může stát, že se během spánku obtiskne buď na jinou část těla nebo na textil. 

Oční linky, tužka na oči nebo gelový fix

Výhodou je, že velmi pravděpodobné, že alespoň jednu z uvedených věcí doma najdete, Rovněž fixátory v podobě nějakého pudru či laku na vlasy a je to běžně dostupná věc, kterou nemusíte hned objednávat z netu.

Nevýhoda: gelový fix není určený na kůži, takže je tu riziko alergické reakce. Další nevýhodu vidím v tom, že pokud budete chtít udělat tetování na obličej, tak představa, že si obličej zastříkám lakem na vlasy pro mě není zrovna lákavá.

MakeUpová barva, tetovací liner nebo pero

Výhoda je ,že se nemusí fixovat a perfektně kryje. Je určený na obličej, takže je tu menší pravděpodobnost, že na něj budete reagovat vyrážkou. Výhoda by mohla být, že jde velmi snadno umýt vodou.

Nevýhoda: v momentě, kdy se k tetování dostane v nepravou chvíli voda , je po díle. Kdybych šla na nějakou venkovní akci a začalo pršet, nejspíš by to byla sranda, nebo ne?!

Níže si můžete porovnat testování odolnosti s odstupem dvanácti hodin. Na odstranění tetování nakonec není třeba speciálních přípravků, mýdlová voda je dostačující, na fixu bylo třeba více síly. 

Děkuji, že jste dočetli až sem. Doufám, že vám článek pomohl a pokud máte další tip pro dočasné tetování, který byl stál za zmínku, neváhejte a napište mi. Budu ráda za zpětnou vazbu.  Vaše Dezerterka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »