Jak na křížkový steh?
Tento steh je poměrně jednoduchý a jeho výhodou je rychlost. Zdlouhavější je jen příprava.
Pro prezentaci tohoto stehu jsem zvolila výrobu opasku, kde jsem tento steh použila hned dvakrát. Při výrobě poutek, kde mi drží poutko pohromadě a pak jako ozdobný prvek na středové části opasku.
Příprava:
U výroby poutek jsem neřešila vzhled, protože steh nebude vidět, ale tam ,kde chci docílit pěkného vzhledu, použiju kružidlo (sedlářské náčiní) ,kde si nastavím rozpětí, které použiju na všechny stehy, aby byly úhledné.
Když mám kružidlem vyznačeny všechny body ,kudy povede steh, vezmu si šídlo a předpíchám si jím otvory.
Používám stejně jako u sedlářského stehu dvě tupé jehly, použila jsem kůži 2 mm silnou.
Příprava nitě:
Vezmu si jednu voskovanou nit a provleču jí do jehly s širokým očkem. Následně jehlu zajistím tak, že kus pod čerstvě navlečenou jehlou propíchnu zpravidla jen jednou (nebo dvakrát ) nit a protáhnu. Takto vznikne uzlík pod očkem jehly, díky kterému se jehla nevyvléká. Následně vezmu druhou jehlu a totéž zopakuji na druhém konci téže voskované nitě. Zde je velmi důležité, aby byla délka povoskované nitě dostatečně dlouhá. V knize Práce s kůží [1] se uvádí, že by měla odpovídat 8 až 10 násobku délky dílů, které se sešívají.
Šití:
Nyní propíchnu kůži z lícní strany (ta, co bude na odiv) do rubu a provleču ji zhruba do poloviny délky nitě. Jehle, kterou začínám, nechávám onoar centimetrů více nitě. Dále ji vedu do protilehlé dírky zpátky směrem do lícu. To celé stejnou jehlou zopakuji ještě jednou dokud se mi neudělá smyčka.
Nyní mám obě jehly na lícní straně a mohu začít šít křížkový steh, který tvoří úhlopříčky. Začnu třeba pravou a píchnu do kříže předpřipravené dírky směrem do rubu a následně levou jehlou udělám to samé. Nyní šíji z rubu taky že vedu jehly protilehlé k sobě, kde mi vytvoří čárku, jako při začátku šití. Hlídám si, kterou jehlou začínám šít do kříže jako první a vždy začínám tou stejnou, aby byl vzhled křížku jednotný. Takto šiji pořád dokola, dokud nejsem na konci, kde zopakuji úkon, jako na začátku.
Na fotce můžete vidět steh z lícní a rubní strany. Pokud se vám více líbí steh z rubní strany, můžete ho vést jako lícní a křížky zas jako rubní stranu. Na konci odříznu nitě a osobně konve vždy opálím a zatlačím do kůže.
Zdroj:
[1] INGRAMS, Otis. Práce s kůží: tradiční řemeslo v moderní době. Přeložil Eva FUKOVÁ. V Praze: Metafora, 2018. ISBN isbn978-80-7359-549-4.
Jsem máma dvou malých dětí, co se rozhodla věnovat své vášni z dětství, kterou je láska k sci-fi a fantasy v podobě tvorby žánrově laděných kostýmů. Vytvářím pro vás návody, podle kterých si můžete vyrobit vlastní kostým nebo se jimi inspirovat k vlastní tvorbě.
O mé cestě si můžete přečíst v záložce O mně 😉